
Samsung Electro-Mechanics
Product No:
RC1005J000CS
Manufacturer:
Package:
0402
Batch:
-
Description:
RES SMD 0 OHM JUMPER 1/16W 0402
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.095
0.095
10
0.0399
0.399
25
0.02888
0.722
50
0.02204
1.102
100
0.01634
1.634
250
0.012426
3.1065
500
0.009956
4.978
1000
0.007324
7.324
5000
0.005254
26.27
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Samsung Electro-Mechanics |
| Series | RC |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Features | Moisture Resistant |
| Tolerance | Jumper |
| Resistance | 0 Ohms |
| Composition | Thick Film |
| Failure Rate | - |
| Power (Watts) | - |
| Package / Case | 0402 (1005 Metric) |
| Product Status | Active |
| Size / Dimension | 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.016" (0.40mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C |
| Number of Terminations | 2 |
| Supplier Device Package | 0402 |
| Temperature Coefficient | - |