RC1206BR-0728K7L
YAGEO
Product No:
RC1206BR-0728K7L
Manufacturer:
YAGEO
Package:
1206
Batch:
Datasheet:
Description:
RES 28.7K OHM 0.1% 1/4W 1206
User Guide
Mfr YAGEO
Series RC
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Features Moisture Resistant
Tolerance ±0.1%
Resistance 28.7 kOhms
Composition Thick Film
Failure Rate -
Power (Watts) 0.25W, 1/4W
Package / Case 1206 (3216 Metric)
Product Status Active
Size / Dimension 0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max) 0.026" (0.65mm)
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Number of Terminations 2
Supplier Device Package 1206
Temperature Coefficient ±100ppm/°C