
YAGEO
Product No:
RC1206FR-13560RL
Manufacturer:
Package:
1206
Batch:
-
Description:
RES 560 OHM 1% 1/4W 1206
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.095
0.095
10
0.03515
0.3515
50
0.02261
1.1305
100
0.019095
1.9095
500
0.0133
6.65
1000
0.01158
11.58
5000
0.008616
43.08
10000
0.007686
76.86
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | YAGEO |
| Series | RC_L |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Ratings | - |
| Features | Moisture Resistant |
| Tolerance | ±1% |
| Resistance | 560 Ohms |
| Composition | Thick Film |
| Failure Rate | - |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) |
| Product Status | Active |
| Size / Dimension | 0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.026" (0.65mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C |
| Number of Terminations | 2 |
| Supplier Device Package | 1206 |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C |