RC12JB10K0
Stackpole Electronics Inc
Product No:
RC12JB10K0
Package:
Axial
Batch:
Datasheet:
Description:
RES 10K OHM 5% 1/2W AXIAL
User Guide
Mfr Stackpole Electronics Inc
Series RC
Package Bulk
Features Non-Inductive, Pulse Withstanding
Tolerance ±5%
Resistance 10 kOhms
Composition Carbon Composition
Failure Rate -
Power (Watts) 0.5W, 1/2W
Package / Case Axial
Product Status Obsolete
Size / Dimension 0.142" Dia x 0.374" L (3.60mm x 9.50mm)
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C