
Stackpole Electronics Inc
Product No:
RC12JB43R0
Manufacturer:
Package:
Axial
Batch:
-
Description:
RES 43 OHM 5% 1/2W AXIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.6365
0.6365
10
0.456
4.56
25
0.35568
8.892
50
0.30077
15.0385
100
0.237025
23.7025
250
0.200526
50.1315
500
0.164084
82.042
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Stackpole Electronics Inc |
| Series | RC |
| Package | Bulk |
| Features | Non-Inductive, Pulse Withstanding |
| Tolerance | ±5% |
| Resistance | 43 Ohms |
| Composition | Carbon Composition |
| Failure Rate | - |
| Power (Watts) | 0.5W, 1/2W |
| Package / Case | Axial |
| Product Status | Obsolete |
| Size / Dimension | 0.142" Dia x 0.374" L (3.60mm x 9.50mm) |
| Height - Seated (Max) | - |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Number of Terminations | 2 |
| Supplier Device Package | Axial |
| Temperature Coefficient | - |