
Samsung Electro-Mechanics
Product No:
RC1608F222CS
Manufacturer:
Package:
0603
Batch:
-
Description:
RES SMD 2.2K OHM 1% 1/10W 0603
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
5000
0.0093
46.5
10000
0.008341
83.41
25000
0.007657
191.425
50000
0.007192
359.6
125000
0.00703
878.75
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Samsung Electro-Mechanics |
| Series | RC |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Features | Moisture Resistant |
| Tolerance | ±1% |
| Resistance | 2.2 kOhms |
| Composition | Thick Film |
| Failure Rate | - |
| Power (Watts) | 0.1W, 1/10W |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) |
| Product Status | Active |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.022" (0.55mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C |
| Number of Terminations | 2 |
| Supplier Device Package | 0603 |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C |