RC1KB150K
Stackpole Electronics Inc
Product No:
RC1KB150K
Description:
RES 150K OHM 10% 1W AXIAL
Tolerance ±10%
Resistance 150 kOhms
Composition Carbon Composition
Failure Rate -
Power (Watts) 1W
Package / Case Axial
Product Status Obsolete
Size / Dimension 0.224" Dia x 0.563" L (5.70mm x 14.30mm)
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C