RCC18DRTN-S93
Sullins Connector Solutions
Product No:
RCC18DRTN-S93
Description:
CONN EDGE DUAL FMALE 36POS 0.100
Color Green
Pitch 0.100" (2.54mm)
Card Type Non Specified - Dual Edge
Termination Solder
Contact Type Full Bellows
Mounting Type Through Hole
Card Thickness 0.093" (2.36mm)
Contact Finish Gold
Flange Feature -
Contact Material Phosphor Bronze
Base Product Number RCC18
Number of Positions 36
Material - Insulation Polyphenylene Sulfide (PPS)
Operating Temperature -65°C ~ 125°C