RCC19DRES-S93
Sullins Connector Solutions
Product No:
RCC19DRES-S93
Description:
CONN EDGE DUAL FMALE 38POS 0.100
User Guide
Mfr Sullins Connector Solutions
Color Green
Pitch 0.100" (2.54mm)
Features -
Read Out Dual
Card Type Non Specified - Dual Edge
Termination Solder Eyelet(s)
Contact Type Full Bellows
Mounting Type Panel Mount
Card Thickness 0.093" (2.36mm)
Contact Finish Gold
Flange Feature Side Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Number of Rows 2
Base Product Number RCC19
Number of Positions 38
Material - Insulation Polyphenylene Sulfide (PPS)
Operating Temperature -65°C ~ 125°C