RCC20DRTH-S93
Sullins Connector Solutions
Product No:
RCC20DRTH-S93
Description:
CONN EDGE DUAL FMALE 40POS 0.100
User Guide
Mfr Sullins Connector Solutions
Color Green
Pitch 0.100" (2.54mm)
Gender Female
Series -
Package Tray
Features -
Read Out Dual
Card Type Non Specified - Dual Edge
Termination Solder
Contact Type Full Bellows
Mounting Type Through Hole
Card Thickness 0.093" (2.36mm)
Contact Finish Gold
Flange Feature Top Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Number of Rows 2
Product Status Active
Contact Material Phosphor Bronze
Base Product Number RCC20
Number of Positions 40
Material - Insulation Polyphenylene Sulfide (PPS)
Operating Temperature -65°C ~ 125°C