RCC22HETI
Sullins Connector Solutions
Product No:
RCC22HETI
Description:
CONN EDGE DUAL FMALE 22POS 0.100
User Guide
Mfr Sullins Connector Solutions
Color -
Pitch 0.100" (2.54mm)
Features -
Read Out Single
Card Type Non Specified - Dual Edge
Termination Solder
Contact Type Cantilever
Mounting Type Through Hole
Card Thickness 0.062" (1.57mm)
Contact Finish Gold
Flange Feature Top Mount Opening, Threaded Insert, 4-40
Number of Rows 1
Base Product Number RCC22
Number of Positions 22
Material - Insulation Polyphenylene Sulfide (PPS)
Operating Temperature -65°C ~ 125°C