RCC26DREH-S93
Sullins Connector Solutions
Product No:
RCC26DREH-S93
Description:
CONN EDGE DUAL FMALE 52POS 0.100
Color Green
Pitch 0.100" (2.54mm)
Card Type Non Specified - Dual Edge
Termination Solder Eyelet(s)
Contact Type Full Bellows
Mounting Type Panel Mount
Card Thickness 0.093" (2.36mm)
Contact Finish Gold
Flange Feature Top Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Contact Material Phosphor Bronze
Base Product Number RCC26
Number of Positions 52
Material - Insulation Polyphenylene Sulfide (PPS)
Operating Temperature -65°C ~ 125°C