RCC31DRAI-S734
Sullins Connector Solutions
Product No:
RCC31DRAI-S734
Description:
CONN EDGE DUAL FMALE 62POS 0.100
User Guide
Mfr Sullins Connector Solutions
Color Green
Pitch 0.100" (2.54mm)
Gender Female
Series -
Package Tray
Features -
Read Out Dual
Card Type Non Specified - Dual Edge
Termination Solder
Contact Type Full Bellows
Mounting Type Through Hole, Right Angle
Card Thickness 0.031" (0.79mm)
Contact Finish Gold
Flange Feature Top Mount Opening, Threaded Insert, 4-40
Number of Rows 2
Product Status Active
Contact Material Phosphor Bronze
Base Product Number RCC31
Number of Positions 62
Material - Insulation Polyphenylene Sulfide (PPS)
Operating Temperature -65°C ~ 125°C