RCC43DRYH-S93
Sullins Connector Solutions
Product No:
RCC43DRYH-S93
Description:
CONN EDGE DUAL FMALE 86POS 0.100
User Guide
Mfr Sullins Connector Solutions
Color Green
Pitch 0.100" (2.54mm)
Features -
Read Out Dual
Card Type Non Specified - Dual Edge
Termination Solder
Contact Type Full Bellows
Mounting Type Through Hole
Card Thickness 0.093" (2.36mm)
Contact Finish Gold
Flange Feature Top Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Number of Rows 2
Base Product Number RCC43
Number of Positions 86
Material - Insulation Polyphenylene Sulfide (PPS)
Operating Temperature -65°C ~ 125°C