RCC65DREI-S93
Sullins Connector Solutions
Product No:
RCC65DREI-S93
Description:
CONN EDGE DUAL FML 130POS 0.100
Color Green
Pitch 0.100" (2.54mm)
Card Type Non Specified - Dual Edge
Termination Solder Eyelet(s)
Contact Type Full Bellows
Mounting Type Panel Mount
Card Thickness 0.093" (2.36mm)
Contact Finish Gold
Flange Feature Top Mount Opening, Threaded Insert, 4-40
Contact Material Phosphor Bronze
Base Product Number RCC65
Number of Positions 130
Material - Insulation Polyphenylene Sulfide (PPS)
Operating Temperature -65°C ~ 125°C