RCE39DHFR
Sullins Connector Solutions
Product No:
RCE39DHFR
Description:
CONN EDGE DUAL FMALE 78POS 0.039
User Guide
Mfr Sullins Connector Solutions
Color Black
Pitch 0.039" (1.00mm)
Gender Female
Series -
Package Tube
Features Board Lock
Read Out Dual
Card Type Non Specified - Dual Edge
Termination Solder
Contact Type Hairpin Bellows
Mounting Type Surface Mount
Card Thickness 0.062" (1.57mm)
Contact Finish Gold
Flange Feature -
Number of Rows 2
Product Status Active
Contact Material Phosphor Bronze
Base Product Number RCE39
Number of Positions 78
Material - Insulation Polyphenylene Sulfide (PPS)
Operating Temperature -65°C ~ 125°C