RCE39DHRD
Sullins Connector Solutions
Product No:
RCE39DHRD
Description:
CONN EDGE DUAL FMALE 78POS 0.039
Color Black
Pitch 0.039" (1.00mm)
Package Tube
Features Card Extender
Read Out Dual
Card Type Non Specified - Dual Edge
Termination Solder
Contact Type Hairpin Bellows
Mounting Type Board Edge, Straddle Mount
Card Thickness 0.062" (1.57mm)
Contact Finish Gold
Flange Feature Flush Mount, Top Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature -65°C ~ 125°C