
Murata Electronics
Product No:
RCEC72A225K3M1H03A
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP CER 2.2UF 100V X7S RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.14
1.14
10
0.89965
8.9965
50
0.77957
38.9785
100
0.674595
67.4595
500
0.509675
254.8375
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Murata Electronics |
| Series | RCE |
| Package | Cut Tape (CT) |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Features | - |
| Tolerance | ±10% |
| Lead Style | Formed Leads |
| Capacitance | 2.2 µF |
| Applications | Automotive |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial |
| Product Status | Active |
| Thickness (Max) | - |
| Voltage - Rated | 100V |
| Size / Dimension | 0.217" L x 0.157" W (5.50mm x 4.00mm) |
| Base Product Number | RCEC72A |
| Height - Seated (Max) | 0.197" (5.00mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Temperature Coefficient | X7S |