
Murata Electronics
Product No:
RCER72A224K2K1H03B
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP CER 0.22UF 100V X7R RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.5605
0.5605
10
0.3952
3.952
50
0.29906
14.953
100
0.26049
26.049
500
0.192964
96.482
1000
0.164018
164.018
2500
0.154366
385.915
5000
0.144714
723.57
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Murata Electronics |
| Series | RCE |
| Package | Bulk |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Features | - |
| Tolerance | ±10% |
| Lead Style | Formed Leads |
| Capacitance | 0.22 µF |
| Applications | Automotive |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial |
| Product Status | Active |
| Thickness (Max) | - |
| Voltage - Rated | 100V |
| Size / Dimension | 0.217" L x 0.124" W (5.50mm x 3.15mm) |
| Base Product Number | RCER72A |
| Height - Seated (Max) | 0.157" (4.00mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Temperature Coefficient | X7R |