
Vishay Dale
Product No:
RCS04028K20FKED
Manufacturer:
Package:
0402
Batch:
-
Description:
RES SMD 8.2K OHM 1% 1/5W 0402
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.095
0.095
10
0.0874
0.874
50
0.04693
2.3465
100
0.03363
3.363
500
0.020824
10.412
1000
0.014772
14.772
5000
0.011419
57.095
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Vishay Dale |
| Series | RCS e3 |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Features | Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding |
| Tolerance | ±1% |
| Resistance | 8.2 kOhms |
| Composition | Thick Film |
| Failure Rate | - |
| Power (Watts) | 0.2W, 1/5W |
| Package / Case | 0402 (1005 Metric) |
| Product Status | Active |
| Size / Dimension | 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.016" (0.40mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C |
| Number of Terminations | 2 |
| Supplier Device Package | 0402 |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C |