
Vishay Dale
Product No:
RCWE0603R100FNEA
Manufacturer:
Package:
0603
Batch:
-
Description:
RES 0.1 OHM 1% 1/5W 0603
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.6175
0.6175
10
0.5168
5.168
25
0.44346
11.0865
50
0.399
19.95
100
0.347225
34.7225
250
0.310308
77.577
500
0.251199
125.5995
1000
0.203176
203.176
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Vishay Dale |
| Series | RCWE |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Features | Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant |
| Tolerance | ±1% |
| Resistance | 100 mOhms |
| Composition | Thick Film |
| Failure Rate | - |
| Power (Watts) | 0.2W, 1/5W |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) |
| Product Status | Active |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.033" W (1.60mm x 0.85mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.024" (0.60mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C |
| Number of Terminations | 2 |
| Supplier Device Package | 0603 |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C |