RD15M1000X
Positronic
Product No:
RD15M1000X
Manufacturer:
Positronic
Description:
CONN D-SUB PLUG 15POS CRIMP
User Guide
Mfr Positronic
Color Green
Series RD
Package Box
Features -
Wire Gauge 20-24 AWG
Termination Crimp
Contact Form Machined
Contact Type Signal
Mounting Type Free Hanging (In-Line)
Connector Type Plug, Male Pins
Contact Finish Gold
Flange Feature Housing/Shell (Unthreaded)
Number of Rows 2
Product Status Active
Voltage Rating 300V
Backset Spacing -
Connector Style D-Sub
Contact Material Copper Alloy
Ingress Protection IP65/IP67 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Base Product Number RD15M
Dielectric Material Diallyl Phthalate (DAP), Glass Filled
Number of Positions 15
Current Rating (Amps) 7.5A
Operating Temperature -55°C ~ 125°C