RD15S100T0/AA
Positronic
Product No:
RD15S100T0/AA
Manufacturer:
Positronic
Description:
CONN D-SUB RCPT 15POS CRIMP
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 86
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr Positronic
Color Green
Series RD
Package Box
Features -
Wire Gauge 20-24 AWG
Termination Crimp
Contact Form Machined
Contact Type Signal
Mounting Type Free Hanging (In-Line)
Connector Type Receptacle, Female Sockets
Contact Finish Gold
Flange Feature Mating Side, Female Screwlock (4-40)
Number of Rows 2
Product Status Active
Voltage Rating 300V
Backset Spacing -
Connector Style D-Sub
Contact Material Copper Alloy
Ingress Protection IP65/IP67 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Base Product Number RD15S
Dielectric Material Diallyl Phthalate (DAP), Glass Filled
Number of Positions 15
Current Rating (Amps) 7.5A
Operating Temperature -55°C ~ 125°C