RD50M10GE0
Positronic
Product No:
RD50M10GE0
Manufacturer:
Positronic
Description:
CONN D-SUB PLUG 50POS CRIMP
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 11
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr Positronic
Color Green
Series RD
Package Box
Features Backshell, Cable Clamp, Mounting Hardware, Shielded
Wire Gauge 20-24 AWG
Termination Crimp
Contact Form Machined
Contact Type Signal
Mounting Type Free Hanging (In-Line)
Connector Type Plug, Male Pins
Contact Finish Gold
Flange Feature Cable Side, Male Jackscrew (4-40)
Number of Rows 3
Product Status Active
Voltage Rating 300V
Backset Spacing -
Connector Style D-Sub
Contact Material Copper Alloy
Ingress Protection IP65/IP67 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Base Product Number RD50M
Dielectric Material Diallyl Phthalate (DAP), Glass Filled
Number of Positions 50
Current Rating (Amps) 7.5A
Operating Temperature -55°C ~ 125°C