RD50S1000C
Positronic
Product No:
RD50S1000C
Manufacturer:
Positronic
Description:
CONN D-SUB RCPT 50POS CRIMP
User Guide
Mfr Positronic
Color Green
Series RD
Package Box
Features -
Wire Gauge 20-24 AWG
Termination Crimp
Contact Form Machined
Contact Type Signal
Mounting Type Free Hanging (In-Line)
Connector Type Receptacle, Female Sockets
Contact Finish Gold
Flange Feature Housing/Shell (Unthreaded)
Number of Rows 3
Product Status Active
Voltage Rating 300V
Backset Spacing -
Connector Style D-Sub
Contact Material Copper Alloy
Ingress Protection IP65/IP67 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Base Product Number RD50S
Dielectric Material Diallyl Phthalate (DAP), Glass Filled
Number of Positions 50
Current Rating (Amps) 7.5A
Operating Temperature -55°C ~ 125°C