Home / DC DC Converters / REC10-2415DRW/H3/A/M
REC10-2415DRW/H3/A/M
Recom Power
Product No:
REC10-2415DRW/H3/A/M
Description:
DC DC CONVERTER +/-15V 10W
Type Isolated Module
Series ECONOLINE REC10 (10W)
Package Tube
Features Remote On/Off, OCP, SCP
Efficiency 86%
Applications ITE (Commercial)
Mounting Type Through Hole
Power (Watts) 10 W
Package / Case 24-DIP Module, 9 Leads
Product Status Active
Control Features Enable, Active High
Size / Dimension 1.26" L x 0.80" W x 0.40" H (32.0mm x 20.3mm x 10.2mm)
Number of Outputs 2
Voltage - Output 1 15V
Voltage - Output 2 -15V
Voltage - Output 3 -
Base Product Number REC10-2415
Voltage - Isolation 3 kV
Operating Temperature -40°C ~ 75°C
Voltage - Input (Max) 36V
Voltage - Input (Min) 18V
Current - Output (Max) 333mA, 333mA