Home / DC DC Converters / REC10-243.3SRWZ/H3/A/M/X2
REC10-243.3SRWZ/H3/A/M/X2
Recom Power
Product No:
REC10-243.3SRWZ/H3/A/M/X2
Description:
DC DC CONVERTER 3.3V 10W
Type Isolated Module
Series ECONOLINE REC10 (10W)
Package Tube
Features Remote On/Off, OCP, SCP
Efficiency 84%
Applications ITE (Commercial), Medical
Mounting Type Through Hole
Power (Watts) 10 W
Package / Case 24-DIP Module, 9 Leads
Product Status Active
Control Features Enable, Active High
Size / Dimension 1.26" L x 0.80" W x 0.40" H (32.0mm x 20.3mm x 10.2mm)
Number of Outputs 1
Voltage - Output 1 3.3V
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Base Product Number REC10-243.3
Voltage - Isolation 3 kV
Operating Temperature -40°C ~ 65°C
Voltage - Input (Max) 36V
Voltage - Input (Min) 9V
Current - Output (Max) 2A