Home / DC DC Converters / REC10-4805S/H2/M
REC10-4805S/H2/M
Recom Power
Product No:
REC10-4805S/H2/M
Description:
DC DC CONVERTER 5V 10W
Type Isolated Module
Series ECONOLINE REC10/M (10W)
Package Tube
Features Remote On/Off, OCP, SCP, UVLO
Efficiency 87%
Applications ITE (Commercial)
Mounting Type Through Hole
Power (Watts) 10 W
Package / Case 24-DIP Module
Product Status Active
Control Features Enable, Active High
Size / Dimension 1.26" L x 0.80" W x 0.40" H (32.0mm x 20.3mm x 10.2mm)
Number of Outputs 1
Voltage - Output 1 5V
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Base Product Number REC10-4805
Voltage - Isolation 2 kV
Operating Temperature -40°C ~ 81°C
Voltage - Input (Max) 75V
Voltage - Input (Min) 36V
Current - Output (Max) 2A