Home / DC DC Converters / REC10-4812SRWZ/H2/A/M/SMD-R
REC10-4812SRWZ/H2/A/M/SMD-R
Recom Power
Product No:
REC10-4812SRWZ/H2/A/M/SMD-R
Manufacturer:
Recom Power
Description:
DC DC CONVERTER 12V 10W
User Guide
Mfr Recom Power
Type Isolated Module
Series ECONOLINE REC10 (10W)
Package Tape & Reel (TR)
Features Remote On/Off, OCP, SCP
Efficiency 85%
Applications ITE (Commercial)
Mounting Type Surface Mount
Power (Watts) 10 W
Package / Case 24-SMD Module, 18 Leads
Product Status Active
Control Features Enable, Active High
Size / Dimension 1.26" L x 0.78" W x 0.44" H (32.0mm x 19.9mm x 11.2mm)
Number of Outputs 1
Voltage - Output 1 12V
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Base Product Number REC10-4812
Voltage - Isolation 2 kV
Operating Temperature -40°C ~ 65°C
Voltage - Input (Max) 75V
Voltage - Input (Min) 18V
Current - Output (Max) 833mA