REC15-1215D/H2
Recom Power
Product No:
REC15-1215D/H2
Manufacturer:
Recom Power
Description:
DC DC CONVERTER +/-15V 15W
User Guide
Mfr Recom Power
Type Isolated Module
Series ECONOLINE REC15 (15W)
Package Tube
Features Remote On/Off, OCP, SCP
Efficiency 86%
Applications ITE (Commercial)
Mounting Type Through Hole
Power (Watts) 15 W
Package / Case 6-DIP Module
Product Status Obsolete
Control Features Enable, Active High
Size / Dimension 2.00" L x 1.00" W x 0.40" H (50.8mm x 25.4mm x 10.2mm)
Number of Outputs 2
Voltage - Output 1 15V
Voltage - Output 2 -15V
Voltage - Output 3 -
Voltage - Isolation 2 kV
Operating Temperature -40°C ~ 71°C
Voltage - Input (Max) 18V
Voltage - Input (Min) 9V
Current - Output (Max) 500mA, 500mA