Home / DC DC Converters / REC15-4815DZ/H3/M/X2
REC15-4815DZ/H3/M/X2
Recom Power
Product No:
REC15-4815DZ/H3/M/X2
Description:
DC DC CONVERTER +/-15V 15W
Type Isolated Module
Series ECONOLINE REC15/M (15W)
Package Tube
Features SCP
Efficiency 86%
Applications ITE (Commercial), Medical
Mounting Type Through Hole
Power (Watts) 15 W
Package / Case 6-DIP Module
Product Status Active
Size / Dimension 2.00" L x 1.00" W x 0.40" H (50.8mm x 25.4mm x 10.2mm)
Number of Outputs 2
Voltage - Output 1 15V
Voltage - Output 2 -15V
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Base Product Number REC15-4815
Voltage - Isolation 3 kV
Operating Temperature -40°C ~ 90°C (With Derating)
Voltage - Input (Max) 75V
Voltage - Input (Min) 18V
Current - Output (Max) 500mA, 500mA