Home / DC DC Converters / REC15-485.1S/H3/M/X2
REC15-485.1S/H3/M/X2
Recom Power
Product No:
REC15-485.1S/H3/M/X2
Description:
DC DC CONVERTER 5.1V 31W
Type Isolated Module
Series ECONOLINE REC15/M (15W)
Package Tube
Features SCP
Efficiency 87%
Applications ITE (Commercial), Medical
Mounting Type Through Hole
Power (Watts) 31 W
Package / Case 5-DIP Module
Product Status Active
Size / Dimension 2.00" L x 1.00" W x 0.40" H (50.8mm x 25.4mm x 10.2mm)
Number of Outputs 1
Voltage - Output 1 5.1V
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Base Product Number REC15-485.1
Voltage - Isolation 3 kV
Operating Temperature -40°C ~ 100°C (With Derating)
Voltage - Input (Max) 75V
Voltage - Input (Min) 18V
Current - Output (Max) 3A