REC150H-4828SUW
Recom Power
Product No:
REC150H-4828SUW
Manufacturer:
Recom Power
Package:
Half Brick
Batch:
Datasheet:
Description:
150W DC/DC-CONVERTER 'POWERLINE'
Type Isolated Module
Series ECONOLINE REC150H-UW (150W)
Package Tube
Features Adjustable Output, Remote On/Off, Remote Sense
Efficiency 89%
Applications ITE (Commercial)
Mounting Type Through Hole
Power (Watts) 150 W
Package / Case Half Brick
Product Status Active
Approval Agency -
Standard Number -
Control Features -
Size / Dimension 2.40" L x 2.28" W x 0.50" H (61.0mm x 57.9mm x 12.7mm)
Number of Outputs 1
Voltage - Output 1 28V
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Voltage - Isolation 2.5 kV
Operating Temperature -40°C ~ 105°C (With Derating)
Voltage - Input (Max) 75V
Voltage - Input (Min) 9V
Current - Output (Max) 5.357A