REC15E-4815SZ
Recom Power
Product No:
REC15E-4815SZ
Description:
DC DC CONVERTER 15V 15W
Type Isolated Module
Series ECONOLINE REC15E-Z (15W)
Package Tube
Features OCP, SCP, UVLO
Efficiency 89.5%
Applications ITE (Commercial)
Mounting Type Through Hole
Power (Watts) 15 W
Package / Case 6-DIP Module
Product Status Active
Size / Dimension 1.00" L x 1.00" W x 0.39" H (25.4mm x 25.4mm x 10.0mm)
Number of Outputs 1
Voltage - Output 1 15V
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Base Product Number REC15E-4815
Voltage - Isolation 2 kV
Operating Temperature -40°C ~ 105°C (With Derating)
Voltage - Input (Max) 75V
Voltage - Input (Min) 18V
Current - Output (Max) 1A