Home / DC DC Converters / REC3-243.3SRWZ/H4/A/M/CTRL/X2
REC3-243.3SRWZ/H4/A/M/CTRL/X2
Recom Power
Product No:
REC3-243.3SRWZ/H4/A/M/CTRL/X2
Description:
DC DC CONVERTER 3.3V 3W
Type Isolated Module
Series ECONOLINE REC3-SRW (3W)
Package Tube
Features Remote On/Off, SCP
Efficiency 79%
Applications ITE (Commercial), Medical
Mounting Type Through Hole
Power (Watts) 3 W
Package / Case 24-DIP Module, 8 Leads
Product Status Active
Control Features Enable, Active Low
Size / Dimension 1.26" L x 0.80" W x 0.40" H (32.0mm x 20.3mm x 10.2mm)
Number of Outputs 1
Voltage - Output 1 3.3V
Base Product Number REC3-243.3
Voltage - Isolation 4 kV
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Voltage - Input (Max) 36V
Voltage - Input (Min) 9V
Current - Output (Max) 900mA