Home / DC DC Converters / REC3-483.3SRW/H2/C/SMD-R
REC3-483.3SRW/H2/C/SMD-R
Recom Power
Product No:
REC3-483.3SRW/H2/C/SMD-R
Description:
DC DC CONVERTER 3.3V 3W
Type Isolated Module
Series ECONOLINE REC3-SRW (3W)
Package Tape & Reel (TR)
Features SCP
Efficiency 76%
Applications ITE (Commercial)
Mounting Type Surface Mount
Power (Watts) 3 W
Package / Case 24-SMD Module, 18 Leads
Product Status Active
Size / Dimension 1.26" L x 0.78" W x 0.44" H (32.0mm x 19.9mm x 11.2mm)
Number of Outputs 1
Voltage - Output 1 3.3V
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Base Product Number REC3-483.3
Voltage - Isolation 2 kV
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Voltage - Input (Max) 72V
Voltage - Input (Min) 36V
Current - Output (Max) 900mA