Home / DC DC Converters / REC3.5-2405DRW/R10/C/X1
REC3.5-2405DRW/R10/C/X1
Recom Power
Product No:
REC3.5-2405DRW/R10/C/X1
Manufacturer:
Recom Power
Description:
DC DC CONVERTER +/-5V 3.5W
User Guide
Mfr Recom Power
Type Isolated Module
Series ECONOLINE REC3.5/R (3.5W)
Package Tube
Features SCP, UVLO
Efficiency 81%
Applications ITE (Commercial), Medical
Mounting Type Through Hole
Power (Watts) 3.5 W
Package / Case 24-DIP Module, 9 Leads
Product Status Active
Size / Dimension 1.26" L x 0.80" W x 0.40" H (32.0mm x 20.3mm x 10.2mm)
Number of Outputs 2
Voltage - Output 1 5V
Voltage - Output 2 -5V
Voltage - Output 3 -
Base Product Number REC3.5-2405
Voltage - Isolation 10 kV
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Voltage - Input (Max) 36V
Voltage - Input (Min) 18V
Current - Output (Max) 350mA, 350mA