
Recom Power
Product No:
REC3A-2405SW/H2
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
DC DC CONVERTER 5V 3W
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
11.7325
11.7325
5
11.6432
58.216
10
11.5539
115.539
25
11.37568
284.392
50
11.02038
551.019
100
10.041595
1004.1595
250
9.776108
2444.027
500
9.598363
4799.1815
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Recom Power |
| Type | Isolated Module |
| Series | REC3A (3W) |
| Package | Tube |
| Features | SCP |
| Efficiency | 81% |
| Applications | ITE (Commercial) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Power (Watts) | 3 W |
| Package / Case | 24-DIP Module, 8 Leads |
| Product Status | Active |
| Size / Dimension | 1.25" L x 0.80" W x 0.40" H (31.8mm x 20.3mm x 10.2mm) |
| Number of Outputs | 1 |
| Voltage - Output 1 | 5V |
| Voltage - Output 2 | - |
| Voltage - Output 3 | - |
| Base Product Number | REC3A-2405 |
| Voltage - Isolation | 2 kV |
| Operating Temperature | -40°C ~ 100°C (With Derating) |
| Voltage - Input (Max) | 36V |
| Voltage - Input (Min) | 18V |
| Current - Output (Max) | 600mA |