Home / DC DC Converters / REC5-243.3SRW/H2/A/SMD/CTRL-R
REC5-243.3SRW/H2/A/SMD/CTRL-R
Recom Power
Product No:
REC5-243.3SRW/H2/A/SMD/CTRL-R
Manufacturer:
Recom Power
Description:
DC DC CONVERTER 3.3V 5W
User Guide
Mfr Recom Power
Type Isolated Module
Series ECONOLINE REC5 (5W)
Package Tape & Reel (TR)
Features Remote On/Off, SCP
Efficiency 77%
Applications ITE (Commercial)
Mounting Type Surface Mount
Power (Watts) 5 W
Package / Case 24-SMD Module, 18 Leads
Product Status Active
Control Features Enable, Active Low
Size / Dimension 1.26" L x 0.78" W x 0.44" H (32.0mm x 19.9mm x 11.2mm)
Number of Outputs 1
Voltage - Output 1 3.3V
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Base Product Number REC5-243.3
Voltage - Isolation 2 kV
Operating Temperature -40°C ~ 75°C
Voltage - Input (Max) 36V
Voltage - Input (Min) 18V
Current - Output (Max) 1A