Home / DC DC Converters / REC5-243.3SRWZ/H2/A/M/CTRL
REC5-243.3SRWZ/H2/A/M/CTRL
Recom Power
Product No:
REC5-243.3SRWZ/H2/A/M/CTRL
Manufacturer:
Recom Power
Description:
DC DC CONVERTER 3.3V 5W
User Guide
Mfr Recom Power
Type Isolated Module
Series ECONOLINE REC5 (5W)
Package Tube
Features Remote On/Off, SCP
Efficiency 76%
Applications ITE (Commercial)
Mounting Type Through Hole
Power (Watts) 5 W
Package / Case 24-DIP Module, 8 Leads
Product Status Active
Control Features Enable, Active Low
Size / Dimension 1.26" L x 0.80" W x 0.40" H (32.0mm x 20.3mm x 10.2mm)
Number of Outputs 1
Voltage - Output 1 3.3V
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Base Product Number REC5-243.3
Voltage - Isolation 2 kV
Operating Temperature -40°C ~ 75°C
Voltage - Input (Max) 36V
Voltage - Input (Min) 9V
Current - Output (Max) 1A