Home / DC DC Converters / REC6-2409DRW/R10/C
REC6-2409DRW/R10/C
Recom Power
Product No:
REC6-2409DRW/R10/C
Description:
DC DC CONVERTER +/-9V 6W
Type Isolated Module
Series ECONOLINE REC6/R (6W)
Package Tube
Features SCP
Efficiency 82%
Applications ITE (Commercial), Medical
Mounting Type Through Hole
Power (Watts) 6 W
Package / Case 24-DIP Module, 9 Leads
Product Status Active
Size / Dimension 1.26" L x 0.80" W x 0.40" H (32.0mm x 20.3mm x 10.2mm)
Number of Outputs 2
Voltage - Output 1 9V
Voltage - Output 2 -9V
Voltage - Output 3 -
Base Product Number REC6-2409
Voltage - Isolation 10 kV
Operating Temperature -40°C ~ 75°C
Voltage - Input (Max) 36V
Voltage - Input (Min) 18V
Current - Output (Max) 335mA, 335mA