Home / DC DC Converters / REC6-2424SRW/R10/C
REC6-2424SRW/R10/C
Recom Power
Product No:
REC6-2424SRW/R10/C
Description:
DC DC CONVERTER 24V 6W
Type Isolated Module
Series ECONOLINE REC6/R (6W)
Package Tube
Features SCP
Efficiency 84%
Applications ITE (Commercial), Medical
Mounting Type Through Hole
Power (Watts) 6 W
Package / Case 24-DIP Module, 9 Leads
Product Status Active
Size / Dimension 1.26" L x 0.80" W x 0.40" H (32.0mm x 20.3mm x 10.2mm)
Number of Outputs 1
Voltage - Output 1 24V
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Base Product Number REC6-2424
Voltage - Isolation 10 kV
Operating Temperature -40°C ~ 75°C
Voltage - Input (Max) 36V
Voltage - Input (Min) 18V
Current - Output (Max) 250mA