REM10-2405SW/A
Recom Power
Product No:
REM10-2405SW/A
Manufacturer:
Recom Power
Description:
DC DC CONVERTER 5V 10W
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 552
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr Recom Power
Type Isolated Module
Series MEDLINE REM10 (10W)
Package Tube
Features Remote On/Off, OCP, OVP, SCP, UVLO
Efficiency 84%
Applications ITE (Commercial), Medical
Mounting Type Through Hole
Power (Watts) 10 W
Package / Case 24-DIP Module, 5 Leads
Product Status Active
Control Features Enable, Active Low
Size / Dimension 1.25" L x 0.80" W x 0.40" H (31.8mm x 20.3mm x 10.2mm)
Number of Outputs 1
Voltage - Output 1 5V
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Base Product Number REM10-2405
Voltage - Isolation 5 kV
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Voltage - Input (Max) 36V
Voltage - Input (Min) 9V
Current - Output (Max) 2A