REM15-2405DW
Recom Power
Product No:
REM15-2405DW
Manufacturer:
Recom Power
Description:
DC DC CONVERTER +/-5V 15W
User Guide
Mfr Recom Power
Type Isolated Module
Series MEDLINE REM15-W (15W)
Package Tube
Features OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO
Efficiency 86%
Applications ITE (Commercial), Medical
Mounting Type Through Hole
Power (Watts) 15 W
Package / Case 6-DIP Module, 5 Leads
Product Status Active
Size / Dimension 1.60" L x 1.00" W x 0.40" H (40.6mm x 25.4mm x 10.2mm)
Number of Outputs 2
Voltage - Output 1 5V
Voltage - Output 2 -5V
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Base Product Number REM15-2405
Voltage - Isolation 5 kV
Operating Temperature -40°C ~ 105°C (With Derating)
Voltage - Input (Max) 36V
Voltage - Input (Min) 9V
Current - Output (Max) 1.5A, 1.5A