REM20-4812SW/P
Recom Power
Product No:
REM20-4812SW/P
Description:
DC DC CONVERTER 12V 20W
Type Isolated Module
Series MEDLINE REM20-W (20W)
Package Tube
Features Remote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO
Efficiency 88%
Applications ITE (Commercial), Medical
Mounting Type Through Hole
Power (Watts) 20 W
Package / Case 6-DIP Module
Product Status Active
Size / Dimension 1.60" L x 1.00" W x 0.40" H (40.6mm x 25.4mm x 10.2mm)
Number of Outputs 1
Voltage - Output 1 12V
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Base Product Number REM20-4812
Voltage - Isolation 5 kV
Operating Temperature -40°C ~ 105°C (With Derating)
Voltage - Input (Max) 75V
Voltage - Input (Min) 18V
Current - Output (Max) 1.667A