Home / DC DC Converters / REM6E-4809D/R10/A/X1
REM6E-4809D/R10/A/X1
Recom Power
Product No:
REM6E-4809D/R10/A/X1
Description:
DC DC CONVERTER +/-9V 6W
Type Isolated Module
Series MEDLINE REM6E (6W)
Package Tube
Features OCP, OVP, SCP, UVLO
Efficiency 83%
Applications Medical
Mounting Type Through Hole
Power (Watts) 6 W
Approval Agency CB, cURus
Size / Dimension 1.25" L x 0.80" W x 0.40" H (31.8mm x 20.3mm x 10.2mm)
Number of Outputs 2
Voltage - Output 1 9V
Voltage - Output 2 -9V
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Base Product Number REM6E-4809
Voltage - Isolation 10 kV
Operating Temperature -40°C ~ 75°C
Voltage - Input (Max) 75V
Voltage - Input (Min) 36V
Current - Output (Max) 335mA, 335mA