RGC1/16SC6802DTH
Kamaya Inc.
Product No:
RGC1/16SC6802DTH
Manufacturer:
Kamaya Inc.
Package:
0402
Batch:
Datasheet:
Description:
RES 68K OHM 0.5% 1/16W 0402
User Guide
Mfr Kamaya Inc.
Series RGC
Package Tape & Reel (TR)
Ratings AEC-Q200
Features Automotive AEC-Q200
Tolerance ±0.5%
Resistance 68 kOhms
Composition Thick Film
Failure Rate -
Power (Watts) 0.063W, 1/16W
Package / Case 0402 (1005 Metric)
Product Status Active
Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max) 0.016" (0.40mm)
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Number of Terminations 2
Supplier Device Package 0402
Temperature Coefficient ±50ppm/°C