
TE Connectivity Passive Product
Product No:
RGP0207CHK1G0
Manufacturer:
Package:
Axial
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
RES 1G OHM 10% 1/4W AXIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.874
0.874
10
0.75905
7.5905
25
0.66652
16.663
50
0.60914
30.457
100
0.52877
52.877
250
0.4598
114.95
500
0.381634
190.817
1000
0.310356
310.356
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | TE Connectivity Passive Product |
| Series | RGP, Neohm |
| Package | Cut Tape (CT) |
| Features | High Voltage |
| Tolerance | ±10% |
| Resistance | 1 GOhms |
| Composition | Thick Film |
| Failure Rate | - |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W |
| Package / Case | Axial |
| Product Status | Active |
| Size / Dimension | 0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm) |
| Base Product Number | RGP0207 |
| Height - Seated (Max) | - |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C |
| Number of Terminations | 2 |
| Supplier Device Package | Axial |
| Temperature Coefficient | ±350ppm/°C |