RH-121509D/HP
Recom Power
Product No:
RH-121509D/HP
Manufacturer:
Recom Power
Description:
DC DC CONVERTER 15V -9V 1W
User Guide
Mfr Recom Power
Type Isolated Module
Series ECONOLINE RH (1W)
Package Tube
Features SCP
Efficiency 81%
Applications ITE (Commercial)
Mounting Type Through Hole
Power (Watts) 1 W
Package / Case 7-SIP Module, 5 Leads
Product Status Active
Size / Dimension 0.77" L x 0.28" W x 0.40" H (19.7mm x 7.1mm x 10.2mm)
Number of Outputs 2
Voltage - Output 1 15V
Voltage - Output 2 -9V
Voltage - Output 3 -
Base Product Number RH-121509
Voltage - Isolation 4 kV
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Voltage - Input (Max) 13.2V
Voltage - Input (Min) 10.8V
Current - Output (Max) 33mA, 56mA