
MEAN WELL USA Inc.
Product No:
RID-125-1224
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
AC/DC CONVERTER 12V 24V 133W
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
41.9805
41.9805
10
39.51145
395.1145
25
38.27626
956.9065
50
37.04164
1852.082
100
35.806925
3580.6925
250
34.57221
8643.0525
500
27.694685
13847.3425
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | MEAN WELL USA Inc. |
| Type | Enclosed |
| Series | RID-125 (125W) |
| Package | Box |
| Features | Adjustable Output |
| Efficiency | 85% |
| Applications | ITE (Commercial) |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Power (Watts) | 133W |
| Product Status | Active |
| Approval Agency | CB, CE, cURus, TUV |
| Voltage - Input | 88 ~ 132 VAC, 176 ~ 264 VAC, 248 ~ 373 VDC |
| Size / Dimension | 7.83" L x 3.86" W x 1.50" H (199.0mm x 98.0mm x 38.0mm) |
| Number of Outputs | 2 |
| Current - Output 1 | 3.7 A |
| Current - Output 2 | 3.7 A |
| Voltage - Output 1 | 12V |
| Voltage - Output 2 | 24V |
| Voltage - Output 3 | - |
| Voltage - Output 4 | - |
| Voltage - Output 6 | - |
| Base Product Number | RID-125 |
| Voltage - Isolation | 3 kV |
| Minimum Load Required | Yes |
| Operating Temperature | -20°C ~ 70°C (With Derating) |